My sme tu doma! Tento článok neobsahuje hokej.

Autor: David Kálmán | 15.5.2013 o 21:20 | (upravené 15.5.2013 o 22:22) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  1272x

Poznáte ten pocit? Kráčate už asi piaty kilometer cesty, vietor hladí trávu na lúke pred Vami a Vy sa cítite tak hrdo, že tento kraj je Váš. Prejdete úpätím skál a pred Vami sa rozprestiera obrus slnka v doline so vzorom domov a oviec pasúcich sa na stráni. Áno, hovorím o Slovensku. Krajine bryndzových halušiek, oštiepku (aj o ten už sme bojovali s Poľskom), mlieka a hrdej minulosti SNP či kniežat a kráľov. Naša skvelá armáda bačov nám robí reklamu všade vo svete. Veď aj ten náš slovenský - svetový vtip. Prídu z televízie za bačom, ktorý vraj vie cestovať v čase. Prídu na salaš a pýtajú sa: "Počuli sme bača, že viete cestovať v čase, je to pravda?" Bača odvetí: "Áno je to tak." Moderátorka ho teda vyzve: "Tak nám to teda ukážte!" Bača má ale podmienku: "No, tak najprv fľašku borovičky!". Zoženú mu ju a bača ju do seba vyleje ako vodu. Utrie si ústa a hovorí: "No a zase som tam, kde som bol včera."

SlovenskoSlovenskoDavid

Po vtipe sa ale dostávame do reality. V poslednom týždni ste mohli počuť, že Slovensko sa umiestnilo v Správe Svetového ekonomického fóra o konkurencieschopnosti v turizme na 54. priečke zo 140 hodnotených. Za posledné 3 roky sme sa prepadli o 16 miest.Poviete si, ale 54. miesto nie je až tak zlé. Faktorov, ktoré do umiestnenia zavážili ale bolo 75. V prístupe domáceho obyvateľstva sme skončili na 133. priečke. Kvalita vzdelávania obsadila 119. pozíciu. Cestovný ruch ako priorita vlády 131. priečku.

To by už ale bolo dosť čísel. Skúsme pohľad z vnútra. Vo svojom okolí určite bežne počúvate o skvelých dovolenkách v Chorvátsku, Bulharsku, Taliansku a iných obľúbených destináciách. Osobne som ešte vari nepočul nič v znení: " Boli sme na dovolenke na Slovensku, táto krajina je úžasná." Faktor prvý, iba taký detail. Je to všade na skok. Faktor druhý. My sme tu doma! Toto sme všetci kričali keď sme hrali domáci šampionát a prečo to prepočuť pri výbere dovolenky. Mám pocit, že nás ovládla taká malá pasivita. Kvalitu, ktorú si môžme priniesť zo slovenskej dovolenky v podobe domácich syrov, medu či mlieka nám nedá žiaden reťazec. A ceny pritom môžme porovnať. Hovoril som s ľuďmi zo zahraničia. Priam ospevovali svoje krajiny, lenže slováci iba počúvali. Prečo? Čo viac nám ponúka chorvátsko? More? A čo Liptovská Mara? Bez lístka sa ani vietor nepohne. Ak ju nebudeme navštevovať nemôže tam byť ani krajšie, ani čistejšie a ani nemôžeme očakávať kvalitné služby. Poznám našu krajinu. Je úžasná. Slovensko je náš domov. Nemáme dobrý pocit, keď požičiavame Grécku na dlhy, ale s kľudom dáme zelenú dovolenke v tejto krajine. Vyvezieme im peniaze no naša krajina ich potrebuje viac. Predstavme si, že by sme trávili krásnu dovolenku doma. Zostanú tu peniaze, ktoré sa môžu investovať do zvyšovania kvality.

Videli ste už východ slnka na Poľane? Pýtali ste si už bryndzové halušky v Taliansku? V Tatrách Vám spaghetti prinesú. Stačí sa len zamyslieť. Bude to dlhá cesta. No môžme byť tým naším Slovenským Švajčiarskom. Spoznávať svet je úžasné. No spoznať svoj domov to je naozaj také slovenské.... Každý z nás tu nájde kúsok seba. Stačí sa len obzrieť. Za panelákmi a komínmi sa skrývajú hory, lesy, staré matere, ktoré poznajú pravé domáce recepty či práve to čo naplní každého z nás. Pocit, že sme doma. Zabudneme na 5P (politiku, peniaze, problémy, porady či papiere) Bude tam len to čo každý chce vidieť. Domov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?