Ako nebyť hasičom?

Autor: David Kálmán | 3.4.2018 o 17:16 | Karma článku: 1,53 | Prečítané:  607x

Každý z nás má denne horu povinností, ktoré nás občas zavalia a my sa nevládzeme ani nadýchnuť. Práve preto je dôležité začať niečo robiť. A pritom stačí tak málo.

Základné Murphyho pravidlo hovorí: " Čo sa môže pokaziť, to sa pokazí".

Väčšinou k tomu bohužiaľ prispejeme sami. A to hlavne tým, že žijeme v miernom či väčšom chaose.

Ako tomu predísť? Existuje mnoho nástrojov. Vo svojom prvom článku opíšem aspoň pár z nich, ktoré si nestačí iba prečítať. Skúsme ich aplikovať a budem vďačný ak mi poviete ako Vám pomohli.

Krok 1 - Odkladanie malých povinností:

Znie to ako banalita, no dokáže nám riadne zavariť mozog. O čom hovorím? O banalitách. Vyniesť smeti, poslať poistku, spraviť si poriadok v kufríku či kabelke a podobne.

Náš mozog sa denne prehrieva najmä vďaka tisíckam malých rozhodnutí a bohužiaľ nás väčšinou prinúti ich odložiť. Toto je najväčší zdroj stresu. 

Skúsim dať príklad. Predstavte si, že každý deň dáte do svojho drezu 1 pohár, miesto toho, aby ste ho umyli hneď. Čo sa stane po 20 dňoch? Bude tam 20 pohárov a veľa práce naraz.

A práve v tom je kúzlo. V jednoduchosti je krása. 

Tieto malé veci totižto každodenne plytvajú kapacitu našej rozhodovacej schopnosti. Ako teda začať šetriť svoju schopnosť rozhodovať?

Začnite už večer. Pripravte si oblečenie, ktoré si zajtra chcete obliecť. Ráno nemusíte premýšľať nad touto banalitou a Vám to šetrí čas na iné dôležitejšie rozhodnutia v rámci dňa.

Hneď teraz si sadnite a spíšte si malé úlohy, ktoré už dlho odkladáte a nezaberú Vám viac ako hodinu.

Môže to byť napríklad: Upratanie auta, odoslanie správy, ktorú dlho odkladáte, utretie prachu, audit chladničky....Čokoľvek malé. Lebo z desiatok malých vecí, vznikne jedno veľké víťazstvo.

Naplánujte si kedy ich spravíte. Dajte si tieto úlohy do kalendára, s termínom splnenia. Alebo ešte lepšie, hneď teraz spravte viacero z nich. Skúste to, pocítite veľkú úľavu. Toto je prvý krok, aby ste začali vo svojom živote cítiť väčšiu pohodu. 

Hej, teraz si hovoríte. Ale veď to sú samozrejmosti a spravím to, čo je toto za nezmysel. Verte mi, urobte to a uvidíte.

Krok 2 - Začnite si tieto veci zapisovať a riešiť pravidelne.

Večer pred zaspávaním si zapíšte čo všetko Vás takto ťaží. Malé úlohy, z ktorých sa stáva plný drez.

Píšte si ich aj s termínom splnenia, najlepšie čo najskôr. Čím viac sa budete pripravovať, tým viac Vás Váš mozog bude presviedčať o tom, že ich netreba urobiť.

Ešte lepšie, ako si ich len zapísať, je každý večer jednu z nich aj urobiť a zrazu, krok za krokom začnete byť spokojnejší. 

Príkladom je napríklad zmena hesla do PC v práci. Ak si každé 3 mesiace musíte heslo meniť, tak sa deje prvé dni jedna vec. Zadávame to staré. Prečo? Návyk. Nič viac, len opakovanie a nám sa táto činnosť vryje do pamäti.

Takže ak nechcete byť v strese začnite riešiť maličkosti hneď. Zapisujte si úlohy aj s termínom splnenia a neodkladajte ich. 

To je celé kúzlo.

Napíšte mi pokojne aj Vaše názory, alebo návody ako riešite odkladanie banalít. 

Budem Vám vďačný.

Držím palce a nabudúce napíšem viac o princípe, ktorý sa nazýva Eisenhowerov. Mne odbúral stres neuveriteľným spôsobom.

Na záver jeden pekný vtip:

"Čo si dnes robil?

" Nič. "

"Ale veď to si robil včera."

"Hej, ale ešte som to nedokončil."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Guvernéra NBS má vystriedať Kažimír.


Už ste čítali?