Rozdeľujte svoj čas ako prezident

Autor: David Kálmán | 15.4.2018 o 20:56 | Karma článku: 3,01 | Prečítané:  1191x

Ak urobíte každý deň malú zmenu. Malú, iba nepatrnú. Tak aplikujete do svojho plánovania Kaizen. Ak však začnete svoj čas rozdeľovať podľa toho aké sú úlohy naliehavé alebo dôležité, tak začínate plánovať podľa Eisenhowera. 

Dwight D. Eisenhower pred viac ako 50 rokmi povedal, že má problémy. Tieto problémy delil iba na dva druhy a to naliehavé a dôležité. Tie problémy, ktoré boli pre neho naliehavé neboli dôležité a tie, ktoré boli dôležité nebývali naliehavé. 

V dnešnom hektickom svete sa nám zdá, že každá maličkosť je naliehavá, bezodkladná a ASAP.

Viacerí z nás poznajú aj známejší preklad výrazu ASAP. V korporátnom svete, je neuveriteľné, že vo viacerých prípadoch naozaj platí - August, September Alebo Potom :)

Takže ako začať úlohy meniť na menej urgentné? Menej hasiť a viac sa venovať dôležitým veciam?

Eisenhowerov princíp hovorí.

Zapíšte si všetky úlohy, ktoré Vás čakajú. Dôležité je zapísať všetky, aj tie, ktoré sa Vám zdajú ako nepodstatné. Pretože práve z nepodstatných maličkostí sa hromadia veľké a podstatné problémy. Píšte úlohy personálne, pracovné, osobné vízie, malé úlohy typu (upratať auto, vyniesť smeti...) aj návštevy u lekára a podobne.

Prvá úľava príde vtedy, keď si ich všetky zapíšete. Ten moment si užite a zapamätajte, ak budete pokračovať budete takých momentov zažívať stále viac.

Potom ich začnite rozdeľovať do kvadrantov:

1. Dôležité a nenaliehavé -  V tomto kvadrante sa pohybujte maximum času. V ideálnom prípade 65%  až 80% času. Sú to úlohy, ktoré Vás najviac posúvajú k Vaším prioritám: Povýšeniu, novému domu, novému životu, slobode, dieťaťu. Proste čomukoľvek, čo je pre Váš život hnacím motorom.

2. Dôležité a naliehavé - Tomuto kvadrantu sa snažte vyhnúť. V ideálnom prípade mu venujte 20 až 25% svojho času. Sú to úlohy, ktoré ste si odložili a začali byť urgentné. To znamená, že pred tým boli v kvadrante číslo 1, alebo je to ASAP výmysel Vášho šéfa, či Vaše plačúce dieťa. 

3. Nedôležité a naliehavé - Tento kvadrant je taký malý podliak a nenechá Vás na pokoji. Snaží sa ukrojiť z kvadrantu číslo 1 a 2 a darí sa mu to aj na 15 % Vášho času. Jeho výhodou je, že Vás učí konať podľa Vašich priorít a byť asertívny. Naučíte sa viac hovoriť NIE. Pretože, NIE z Vašej strany neznamená, že odmietate človeka, ale dávate prednosť svojím prioritám. Je to napríklad kolega, ktorý Vás často ruší a chce pomoc, pípajúce sms - ky či telefonáty, ktoré nie sú dôležité. Keďže sme v kvadrante nedôležité :)

4. Nedôležité a nenaliehavé. Tento kvadrant je veľký podliak. Najlepší kamoš prokrastinácie a volá sa zlodej času. V tomto kvadrante by sme nemali tráviť skoro žiadny čas. Ani tak asi 1 % času. Sú to všemožné sociálne siete, nekonečné diskusie na poradách, vyberanie farby vizitiek a podobne. Tento kvadrant je však veľmi lákavý, pretože nás veľmi nenúti vychádzať zo zóny komfortu. Ak však z tejto zóny nevykročíme, tak nedosiahneme progres. A viete prečo je to ešte dôležité? Ak ste si napísali všetky úlohy a rozdelili do kvadrantov, tak by ste mali mať kvadrante 4 najmenej vecí. Toto hovorí za všetko.

Každopádne nikto z nás nežije vo vákuu a tým pádom sa musíme k výsledkom posúvať. Práve preto si každý deň nechávajte 1  hodinu bez plánovania. Uvidíte, že sa Vám bude hodiť a vy sa vyhnete časovému stresu.

Ešte praktický príklad pre uľahčenie.

8 hodín pracovná doba - 0,5 hodiny na obed = 7,5 hodiny.

Kvadrant č.1: cca 5 hodín

Kvadrant č. 2: cca 1,5 hodín

Kvadrant č. 3: cca 1 hodina

Kvadrant č. 4 - ten prenechajte iným. Tí budú raz obdivovať čo ste dosiahli.

Ak ste si už všetko rozdelili, tak každý deň vyhadzujte čo najviac úloh. Ten pocit stojí za to.

Praktická rada: Ak si úlohy v rámci dňa napíšete na papier a poobede ho pokrčíte a vyhodíte po splnení všetkých. Tak ten pocit je na nezaplatenie.

Ešte jeden taký šéfovský vtip na záver:

Čo spraví šéf keď sa cíti osamelo?

Zvolá poradu :)

Verím, že začnete už dnes. Je na to skvelý čas. Nový týždeň, nový začiatok. Držím päste a budem rád za každú Vašu radu, postreh či úspechy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?