reklama

Rozdeľujte svoj čas ako prezident

Ak urobíte každý deň malú zmenu. Malú, iba nepatrnú. Tak aplikujete do svojho plánovania Kaizen. Ak však začnete svoj čas rozdeľovať podľa toho aké sú úlohy naliehavé alebo dôležité, tak začínate plánovať podľa Eisenhowera.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dwight D. Eisenhower pred viac ako 50 rokmi povedal, že má problémy. Tieto problémy delil iba na dva druhy a to naliehavé a dôležité. Tie problémy, ktoré boli pre neho naliehavé neboli dôležité a tie, ktoré boli dôležité nebývali naliehavé. 

V dnešnom hektickom svete sa nám zdá, že každá maličkosť je naliehavá, bezodkladná a ASAP.

Viacerí z nás poznajú aj známejší preklad výrazu ASAP. V korporátnom svete, je neuveriteľné, že vo viacerých prípadoch naozaj platí - August, September Alebo Potom :)

Takže ako začať úlohy meniť na menej urgentné? Menej hasiť a viac sa venovať dôležitým veciam?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eisenhowerov princíp hovorí.

Zapíšte si všetky úlohy, ktoré Vás čakajú. Dôležité je zapísať všetky, aj tie, ktoré sa Vám zdajú ako nepodstatné. Pretože práve z nepodstatných maličkostí sa hromadia veľké a podstatné problémy. Píšte úlohy personálne, pracovné, osobné vízie, malé úlohy typu (upratať auto, vyniesť smeti...) aj návštevy u lekára a podobne.

Prvá úľava príde vtedy, keď si ich všetky zapíšete. Ten moment si užite a zapamätajte, ak budete pokračovať budete takých momentov zažívať stále viac.

Potom ich začnite rozdeľovať do kvadrantov:

1. Dôležité a nenaliehavé - V tomto kvadrante sa pohybujte maximum času. V ideálnom prípade 65% až 80% času. Sú to úlohy, ktoré Vás najviac posúvajú k Vaším prioritám: Povýšeniu, novému domu, novému životu, slobode, dieťaťu. Proste čomukoľvek, čo je pre Váš život hnacím motorom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Dôležité a naliehavé - Tomuto kvadrantu sa snažte vyhnúť. V ideálnom prípade mu venujte 20 až 25% svojho času. Sú to úlohy, ktoré ste si odložili a začali byť urgentné. To znamená, že pred tým boli v kvadrante číslo 1, alebo je to ASAP výmysel Vášho šéfa, či Vaše plačúce dieťa. 

3. Nedôležité a naliehavé - Tento kvadrant je taký malý podliak a nenechá Vás na pokoji. Snaží sa ukrojiť z kvadrantu číslo 1 a 2 a darí sa mu to aj na 15 % Vášho času. Jeho výhodou je, že Vás učí konať podľa Vašich priorít a byť asertívny. Naučíte sa viac hovoriť NIE. Pretože, NIE z Vašej strany neznamená, že odmietate človeka, ale dávate prednosť svojím prioritám. Je to napríklad kolega, ktorý Vás často ruší a chce pomoc, pípajúce sms - ky či telefonáty, ktoré nie sú dôležité. Keďže sme v kvadrante nedôležité :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Nedôležité a nenaliehavé. Tento kvadrant je veľký podliak. Najlepší kamoš prokrastinácie a volá sa zlodej času. V tomto kvadrante by sme nemali tráviť skoro žiadny čas. Ani tak asi 1 % času. Sú to všemožné sociálne siete, nekonečné diskusie na poradách, vyberanie farby vizitiek a podobne. Tento kvadrant je však veľmi lákavý, pretože nás veľmi nenúti vychádzať zo zóny komfortu. Ak však z tejto zóny nevykročíme, tak nedosiahneme progres. A viete prečo je to ešte dôležité? Ak ste si napísali všetky úlohy a rozdelili do kvadrantov, tak by ste mali mať kvadrante 4 najmenej vecí. Toto hovorí za všetko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každopádne nikto z nás nežije vo vákuu a tým pádom sa musíme k výsledkom posúvať. Práve preto si každý deň nechávajte 1 hodinu bez plánovania. Uvidíte, že sa Vám bude hodiť a vy sa vyhnete časovému stresu.

Ešte praktický príklad pre uľahčenie.

8 hodín pracovná doba - 0,5 hodiny na obed = 7,5 hodiny.

Kvadrant č.1: cca 5 hodín

Kvadrant č. 2: cca 1,5 hodín

Kvadrant č. 3: cca 1 hodina

Kvadrant č. 4 - ten prenechajte iným. Tí budú raz obdivovať čo ste dosiahli.

Ak ste si už všetko rozdelili, tak každý deň vyhadzujte čo najviac úloh. Ten pocit stojí za to.

Praktická rada: Ak si úlohy v rámci dňa napíšete na papier a poobede ho pokrčíte a vyhodíte po splnení všetkých. Tak ten pocit je na nezaplatenie.

Ešte jeden taký šéfovský vtip na záver:

Čo spraví šéf keď sa cíti osamelo?

Zvolá poradu :)

Verím, že začnete už dnes. Je na to skvelý čas. Nový týždeň, nový začiatok. Držím päste a budem rád za každú Vašu radu, postreh či úspechy.

David Kálmán

David Kálmán

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám základný cieľ. Snahu o inštaláciu nového systému do našich každodenných životov. Volá sa ZSR 1.0 (Zdravý sedliacky rozum 1.0 ) Všade naokolo vidím, že ľudia môžu mať lepší život najmä vďaka komunikácií a pritom stačí tak málo. Padal som na hubu a vďaka tomu môžem zdieľať svoje skúsenosti. Každopádne aj pád na hubu je krok dopredu. Vy môžte čítať o tých pádoch a nemusíte ich zažiť. Moje core témy sú vyjednávanie, psychológia, správna komunikácia, angažovanosť a veci s tým súvisiace. Píšem o veciach, ktoré prispievajú k lepším výsledkom v každej oblasti života s pokorou a v zmysle hesla " Viem, že nič neviem." Pýtajte sa, oponujte a zdieľajte so mnou Vaše skúsenosti. Pretože iba ak ich zdieľame, dávame človeku ozajstný dar na celý život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáZdravý sedliacky rozum 1.0

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu