reklama

Prečo začať hovoriť Nie?

Nemáte na nič čas? Nestíhate? Valí sa na Vás príliš veľa úloh? Riešenie môže byť veľmi jednoduché. Stačí začať hovoriť Nie. Ako teda na to?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Často sa stáva, že za nami chodia kolegovia a žiadajú o radu. 

Často sa nám to stáva aj s priateľmi. Vždy keď zavolajú, odložíme akúkoľvek činnosť a utekáme im pomôcť.

Ak nestíhame a máme príliš veľa nedokončených úloh, aj toto môže byť dôvod. Proste vždy keď niekto príde a požiada nás o radu či pomoc tak pomôžeme a poradíme. Tým pádom však prestávame pracovať na našich úlohách a povinnostiach. Kopí sa riad, či úlohy v práci.

Prečo teda hovoriť Nie?

V prvom rade, povedať Nie neznamená, že odmietame osobu, ktorá si po radu či pomoc prišla. Proste pracujeme na svojej úlohe a potrebujeme ju dokončiť alebo sa sústrediť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je celé kúzlo. Takže nehovoríme Nie, osobe, ktorá za nami prišla, ale jeho požiadavke.

Ak takto pomáhame rovnakému kolegovi, už tretí či štvrtý krát, tak je možné, že sa jednoducho deje to, že začal využívať našu pomoc. Kolega proste vie, že nemusí hľadať riešenie a stačí len vstať a vyriešime to za neho my. Tu jednoznačne platí, že sme dali prst, no už má našu ruku.

Tiež to platí u priateľov. Priatelia sú nesmierne dôležití pre život, no neznamená to, že úplne v každej situácií máme všetko prestať robiť a utekať pomáhať. Ak nie sme hasiči, policajti alebo lekári. Ani vtedy to neplatí v každom prípade. Lebo ak sme hasiči a nehorí, tak to asi nie je otázka života a smrti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedno pekné pravidlo hovorí, že: Úloha, ktorá sa nevyrieši sama do týždňa, nestojí za to, aby sme sa my s ňou zaoberali. Samozrejme, je to zveličené, ale v konečnom dôsledku je to pravda. 

Ak nebudeme v práci. Ak budeme na dovolenke, alebo niekde odcestovaní. Čo urobí kolega, ktorý sa zvykne na nás obracať? Počká na nás? Asi nie. Proste úlohu bude nútený vyriešiť. Tiež aj priatelia nebudú čakať a vyriešia to. 

Ako teda hovoriť Nie, tak, aby sme ho nepovedali?

Je to jednoduché. Chceme si zachovať slušnosť a neodmietať hrubým spôsobom.

Odmietnime tak, že nepovieme Nie. 

" Veľmi rád by som Ti pomohol, avšak robím teraz na niečom dôležitom, takže teraz si neviem nájsť čas."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

" Vieš, že vždy rád pomôžem, avšak, pracujem na dôležitej úlohe, teraz nemám na to priestor."

Čo sa stane?

Vyrieši to aj sám a my mu vlastne pomôžeme. Tým, že sa naučí hľadať riešenia aj sám a prestane sa spoliehať na našu pomoc.

Hlavne je dôležité doplniť dôvod, prečo mu nevieme pomôcť. Náš mozog vždy potrebuje " lebo" . Ak mu nepovieme, prečo na neho nemáme čas, tak si ho doplní sám...."lebo mi nechce pomôcť", " lebo ma neznáša." 

Ak mešká vlak, ale my nevieme dôvod, sme nahnevaní. Ak nám však oznámia.." lebo technické príčiny", berieme to ako vysvetlenie. Takže je dôležité pomenovať "lebo". 

My tým pádom získame viac času na svoje hobby, úlohy, projekty a všetko čo sme doteraz nestíhali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Znie to veľmi jednoducho. Áno, to preto, že to jednoduché je. Stačí len začať. 

Vyberte si ľudí, ktorí stoja za to, aby počuli Vaše Áno. Základ je hovoriť Nie, so všetkou úctou k druhej osobe. 

Samozrejme to nerobme ako v tom vtipe:

"Vieš koľko je hodín?"

" Ráno bolo 7, vypočítaj si."

David Kálmán

David Kálmán

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám základný cieľ. Snahu o inštaláciu nového systému do našich každodenných životov. Volá sa ZSR 1.0 (Zdravý sedliacky rozum 1.0 ) Všade naokolo vidím, že ľudia môžu mať lepší život najmä vďaka komunikácií a pritom stačí tak málo. Padal som na hubu a vďaka tomu môžem zdieľať svoje skúsenosti. Každopádne aj pád na hubu je krok dopredu. Vy môžte čítať o tých pádoch a nemusíte ich zažiť. Moje core témy sú vyjednávanie, psychológia, správna komunikácia, angažovanosť a veci s tým súvisiace. Píšem o veciach, ktoré prispievajú k lepším výsledkom v každej oblasti života s pokorou a v zmysle hesla " Viem, že nič neviem." Pýtajte sa, oponujte a zdieľajte so mnou Vaše skúsenosti. Pretože iba ak ich zdieľame, dávame človeku ozajstný dar na celý život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáZdravý sedliacky rozum 1.0

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu